اعتماد به نفس

اعتماد به نفس شما تا چه میزان است؟ البته اجازه دهید سوالم  را به گونه ی دیگری مطرح کنم، اگر در محل کارتان عملکرد خوبی داشته باشید، تقاضای ارتقای شغلی و افزایش حقوق میکنید؟ اگر سال هاست که نوازنده هستید، در جمعی از شما بخواهند که قطعه ای کوتاه برایشان بنوازید با اینکه قلبا دوست دارید این کار را بکنبد آیا خجولی مانع شما میشود؟ در رابطه ی عاطفی ای گیر افتاده اید اما از ترس تنهایی از آن رابطه بیرون نمی آید؟ اگر بخواهید در جمع صحبت کنید دست و پایتان را گم میکنید؟ اگر به اکثر این سوالات پاسخ مثبت داده اید، بی شک اعتماد به نفس شما پایین است و  باید برای خود قبل از اینکه خیلی دیر شود کاری بکنید. اعتماد به نفس بالا از اصلی ترین نیاز های هر انسان در زندگی و لازمه ی احساس خوشبختی، شادی و آرامش در زندگی است. از این رو ارائه راهکارهایی که منجر به تقویت اعتماد به نفستان میشود میتواند زندگیتان را نجات دهد. معضل اعتماد به نفس پایین عارضه ای است که خانم ها را بیشتر از آقایان به خود درگیر کرده است لذا تقویت اعتماد به نفس در زنان به یک چالش و وظیفه جهانی تبدیل شده است. این مقاله به شما کمک میکند تا درک بهتری از اعتماد به نفس داشته باشید و بتوانید سطح اعتماد به نفس خود را ارتقا ببخشید.

آیا اعتماد به نفس همان عزت نفس است؟ اگر این دو کلمه مترادف هم هستند چه لزومی داشت که دو اصطلاح متفاوت به وجود بیاید؟

 تا کنون شنیده اید که اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید به احتمال زیاد بسیاری از موقعیت های پیشرفت در مراحل مختلف زندگیتان را از دست میدهید؟ چرا بسیاری از افراد در دوره های تقویت اعتماد به نفس شرکت میکنند؟ داشتن اعتماد به نفس بالا چه کمکی به شما میکند؟ تاحالا شده فقط به این علت که اعتماد به نفس حرکت کردن را نداشتی یا یک جورایی خجالت میکشیدی و ترسیدی که به اندازه ی کافی خوب نباشی( طرحواره نقص و شرم ) فرصت تجربه ی یک رابطه عالی، یک شغلی که عاشقشی و هزار یک مزیت دیگه رو از دست بدهی؟ میدونستی ضعف اعتماد به نفس، در دراز مدت میتونه به عزت نفس شما هم آسیب بزند؟ میدونستی برای استفاده از قانون جذب باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشی؟ در این مقاله از سایت راز موفقیت راهکارهای تضمینی بهت ارائه میدهیم که بتونی به کمک آن اعتمادبنفست رو ارتقا دهی.

آنچه اگر این مقاله ارزشمند را تا انتها مطالعه کنید بدست می آورید:
۱- شناخت تعریف دقیقی از اعتماد به نفس
۲- آشنایی با علائم اعتماد به نفس بالا و پایین
۳- آزمون آنلاین و رایگان سنجش میزان اعتماد به نفس شما
۴- راهکارهایی برای تقویت سطح اعتماد به نفستان
۵- بررسی زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا
۶- فهم دقیقی از تفاوت ها و شباهت های اعتماد به نفس و عزت نفس
۷- فهم تفاوت میان اعتمادبنفس و خودکارآمدی
۸- بررسی نظریه های جهانی در مورد اعتماد به نفس
۹- پاسخ به سوالات پرتکرار در مورد اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟( تعریف اعتماد به نفس )

اعتماد به نفس به موضوع عملکرد و باورتان از میزان کارایی و کیفیت عملکرد شما اشاره می کند. (به انگلیسی self-confidence) است. واژه «self» به خویشتن خود شما اشاره می کند. «confidence» به میزان اطمینان و اعتماد به خود تاکید می کند. چقدر به خودتان اطمینان دارید که از عهده کارها بر می آیید؟ شما به همان میزان اعتماد به نفس دارید.«زمانی که بدن‌تان حالت خمیده پیدا می‌کند، مغز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و در نتیجهٔ این مسئله، هورمون کورتیزول (هورمونی است که در واکنش بدن به استرس ترشح می‌شود) ترشح می‌شود. قوز کردن ریشه در عادت انسان‌های اولیه دارد: آن‌ها برای مخفی ماندن از دید جانوران درنده به‌قدری خم می‌شدند که شکلی توپ‌مانند پیدا می‌کردند و این کار، استرس زیادی در پی داشته است. از سوی دیگر، اگر کاملا صاف بایستید و کمی شانه‌ها را به عقب بدهید، اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیدا خواهید کرد. این ساده‌ترین راهکاری است که برای افزایش عزت نفس کسانی که به من مراجعه می‌کنند، بهشان پیشنهاد می‌کنم».

انواع اعتماد به نفس

فراموش نکنید که اعتماد به نفس انواع و تعاریف گوناگونی دارد، که به یک تعریف آن اعتماد به نفس  و تعاریف دیگر آن خودکارآمدی، اعتماد به نفس کاذب و … است. در ادامه به بررسی انواع اعتماد به نفس می پردازیم.

self confidence یا اعتماد به نفس (که در این مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم)
Self Esteem یا عزت نفس (احساس خود ارزشمندی که در مقاله عزت نفس کاملا شرح داده ایم)
Self Efficacy یا خودکارآمدی ( احساس توانمندی در حوزه ای خاص. خودکارآمدی و اعتماد به نفس بسیار شبیه هم هستند و عموما باهم اشتباه گرفته میشوند)

اعتماد به نفس کاذب( احساس توانمندی در حوزه ای خاص در عین اینکه فرد در آن زمینه توانایی خاصی ندارد و ریشه در عزت نفس پایین افراد دارد)

چند تعرف از اعتماد به نفس از نگاه روانشناسان

اعتماد به نفس

همراهان سایت راز موفقیت، امیدوارن تفاوت اعتماد  و عزت نفس یا حرمت نفس را بخوبی درک کرده باشید. اگر لازم می دانید مقاله «عزت نفس چیست» و یا «مقالات اعتماد به نفس» را کلیک کرده و با دقت مطالعه بفرمایید. اما ببینیم بزرگان اندیشه چه تعریفی از اعتماد به نفس ارائه کرده اند:

« حرمت نفس » چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره خودتان است. این عبارت ارزش ها، اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. «سیندی پیج، اندروپیچ»
« اعتماد به نفس » باور به توانایی و قابلیت انسانی خویش است، اینکه با هر آنچه در زندگی پیش آید روبرو می شوید، از عهده آنها برمی آیید و آنچه را که ضروری است انجام می دهید. «باربارا دی آنجلیس»
« حرمت نفس » ایمان به خود به رغم ترس هایتان است. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » به معنای خودشناسی، احترام به خود و ارزش قایل بودن برای خود می باشد. «جین یودر – ویلیام پراکتور»
« حرمت نفس » عبارت است از احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموع افکار، احساسات و عواطف فرد در طول زندگی ناشی میشود. «پروین علیپور»

اگر تا کنون و با خواندن توضیحات قبلی هنوز متوجه مفهوم اعتماد به نفس نشده اید و همچنلن امکان دارد که آن را با مفاهیم دیگر اشتباه بگیرید، در ادامه چند تعریف دیگر از اعتماد به نفس برایتان ارائه میدهیم.

اعتماد به نفس در لغت

یعنی اعتماد کردن به خودتان. یک تفکر ذهنی است که در آن فرد فکر میکند، میتواند کاری را به اتمام برساند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *